تبلیغات
پایگاه فرهنگی نطنزپرس - مطالب خرداد 1393
جام جهانی 2014 برزیل علاوه بر رقابت بین تیم های فوتبالی کشورهای مختلف، رقابت بین رسانه ها نیز به حساب می آید. در این بین، شبکه های تلویزیونی سعی دارند تا با بهترین عملکرد در زمینه پوشش مسابقات جام جهانی، گوی سبقت را از دیگر رقبای خود گرفته تا مخاطب بیشتری را جذب نمایند.

 شبکه ماهواره ای من و تو که مدت هاست دچار افول شدیدی شده این بار نیز عملکردش در زمینه پوشش جام جهانی 2014 برزیل بسیار ضعیف بوده و با اعتراض شدید مخاطبینش مواجه گردیده است.

شبکه من و تو با تهیه برنامه "تیم 33" هر چند غیر حرفه ای، اما سعی داشت تا عملکرد بسیار ضعیف خود را در جام جهانی 2014 جبران نماید.

 


ادامه ی خبر در ادامه ی مطلب + تصاویر

 


ادامه مطلب

طبقه بندی: اجتماعی، اخبار سیاسی، اخبار فرهنگی، اخبار و گزارش،

تاریخ : جمعه 30 خرداد 1393 | ساعت 20 و 46 دقیقه و 03 ثانیه | نویسنده : گل محمدی (مدیر) | نظرات

سیاست های آمریکا در عرصه فضای مجازی

امروزه سیاست های دولت امریکا در عرصه فضای مجازی را می توان به دو جزء تقسیم کرد: 1. جنگ نرم در اینترنت و 2. جنگ سایبری.

جنگ نرم در اینترنت مبتنی بر شکل دهی افکارعمومی با استفاده از سرویس ها و سایت های پربازدید امریکایی بوده و جنگ سایبری با انجام حملات سایبری با هدف از دسترس خارج کردن سرویس های پرکاربر در هر کشور و یا واردآوردن خسارات جبران ناپذیر به زیرساخت ها و یا اطلاعات حیاتی مربوط به هر کشور تحقق می یابد.

برای مقابله با جنگ نرم در اینترنت و نیز جنگ سایبری در دو حوزه راهکارهای کوتاه، میان و بلند مدتی وجود دارد؛ که با توجه به نقش آفرینی جدی سرویس های اینترنتی در شکل دهی تهدیدات امنیتی در فضای سایبری و فضای جامعه و نیز امکان بسیج کنندگی افکار عمومی در راستای اهداف آمریکا، لازم است تا سرویس هایی مانند شبكه اجتماعی‌ فیس بوك(حداقل صفحات معارضه)، میكروبلاگ توییتر، سایت(آپلودسنتر) یوتیوب، سایت مسنجرهای اسكایپ، بیلوكس‌ و اُوو، سایت فیلترشکن تور، سایت های خبری کشورها و دولت های معارض مانند العربیه، الجزیره، بی بی سی و ... و همچنین سایت هایی که به موضوعات اختلافات قومی و مذهبی در داخل یا خارج کشور دامن می زنند، تحت کنترل درآیند تا تهدیدات شکل گرفته در این حوزه به حداقل برسد.

شناسایی و انتقال وب سایت های دولتی خارج از كشور به داخل و همچنین ساماندهی مراكز ارائه دهنده خدمات میزبانی داخلی یا خارجی مطمئن از جمله مهم ترین اقدامات در این زمینه می تواند قلمداد شود.


سایتها و صفحات افراد شاخص داعش را می توان اینچنین برشمرد: ترجمان الاساورتی، یمنی و افتخر باسلامی، العراقی المزمجر، المریقب الشامی، ابو حمزه المهاجر، د. ولیم حمدان، الفجر الباسم، ابوالبشر الهاجری، م. غریب الاخوان، ابو اسامه النرجسی، ترکی البنعلی.


سایتها و صفحات افراد شاخص جبهه النصره را نیز می توان اینچنین برشمرد: ابوماریا القحطانی (الغریب المهاجر القحطانی)، عطیه الله العکیدی، سلطان بن عیسی العطوی، د. سامی العریدی، د. ابو البراء الشامی، ابو سلیمان المهاجر، المهاجر الاسلامی، مزمجر الشام، مجاهد جزراوی، ابو بصیر الهوازنی، عبد الله بن محمد.

طبقه بندی: اجتماعی، اخبار سیاسی، اخبار و گزارش،

تاریخ : جمعه 30 خرداد 1393 | ساعت 20 و 34 دقیقه و 19 ثانیه | نویسنده : گل محمدی (مدیر) | نظرات
فعالیت‌های رسانه‌ای تروریست‌های تکفیری در سوریه و عراق بویژه دو گروهک اصلی یعنی داعش و جبهة النصرة، طی ماه‌های اخیر، به مدد پشتیبانی‌های غرب و سرویس‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای منطقه، پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است.
‌‎کلمه «جهادی» به صورت عام به فرد وهابی افراطی گفته می شود که دارای این عقیده است که برای از پای درآوردن بنای کفر، جهاد در راه اسلام بهترین وسیله است، به همین خاطر آنها بهترین راه تبدیل حکومت های غیر اسلامی به اسلامی به زعم خودشان را جنگ با این حکومتها می دانند آن هم جنگی همراه با تکفیر. گرچه بسیاری از جهادیین به القاعده مرتبط هستند ولی اینچنین نیست که تمامی جهادیین زیر نظر القاعده باشند، گرچه ممکن است از نظر ایدئولوژیک با سازمان تروریستی القاعده هم نظر باشند.

تروریست‌های القاعده‌ای چگونه به اینترنت روی‌آوردند/ از ایجاد رعب و وحشت تا افشای انحرافات اخلاقی/ در حال ویرایش

نمادهای داعش + سایت ها و صفحات همسو با داعش در ادامه ی مطلب

ادامه مطلب

طبقه بندی: اجتماعی، اخبار سیاسی، اخبار و گزارش،

تاریخ : جمعه 30 خرداد 1393 | ساعت 20 و 19 دقیقه و 05 ثانیه | نویسنده : گل محمدی (مدیر) | نظرات
آقای شهردار این حداقل کاری است که برای قدردانی از شهدا و جانبازان و همدردی با خانواده های شهدا باید انجام داد

یاد بگیریدطبقه بندی: اجتماعی، اخبار فرهنگی، اخبار و گزارش، اخبار نطنز،

تاریخ : پنجشنبه 29 خرداد 1393 | ساعت 23 و 47 دقیقه و 42 ثانیه | نویسنده : گل محمدی (مدیر) | نظرات


تخریب مزار اویس قرنی، عمار یاسر و وابصه بن معبد الاسدی

گروه تروریستی تکفیری داعش در فروردین ماه سال جاری مزار "اویس القرنی"،‌ از یاران با وفا و گرانقدر امیر المومنین (ع) و "عمار یاسر"، از صحابه پیامبر(ص) را در شهر رقه در شمال سوریه تخریب کرد.


گفتنی است زیارتگاه شهدای صفّین در جنوب شرقی شهر رقه و در فاصله حدود یك كیلومتر از ساحل رود فرات قرار دارد. این زیارتگاه مجموعه معماری وسیع و باشكوهی است كه بر روی قبور سه تن از شهدای جنگ صفّین یعنی عمار یاسر، اویس قرنی و ابیّ بن قیس، كه در سال ۳۷ق در ركاب امیرالمومنین علیه السلام در نبرد با لشكر معاویه به شهادت رسیدند، ساخته شده است.  تخریب قبور ائمه مظلوم بقیع (ع) + تصاویر در ادامه ی مطلب

ادامه مطلب

طبقه بندی: اجتماعی، اخبار سیاسی، اخبار فرهنگی، اخبار و گزارش،

تاریخ : پنجشنبه 29 خرداد 1393 | ساعت 14 و 07 دقیقه و 57 ثانیه | نویسنده : گل محمدی (مدیر) | نظرات
پیشینه اهانت و تخریب مزار اولیاء خدا و اصحاب پیامبر به چه زمانی بازمی‌گردد؟ آیا جسارت‌های وهابیون به اموات تنها محدود به شخصیت‌های اسلامی است؟جریان تکفیری مورد حمایت ارتجاع عرب تاکنون مزار کدامیک از اولیاء الله و صحابی را تخریب کرده است؟ گزارش ویژه مشرق روایتی است از جاهلیت وهابیون در جسارت به اماکن مقدس اسلامی.

 دشمنان اسلام همواره قصد داشته اند پیروان این دین آسمانی را با توطئه‌های خبیث قومی و مذهبی از هم پاشانده و موجبات تضعیف آنها را فراهم بیاورند، در عصر حاضر نیز استعمار غربی- صهیونیستی به این نتیجه رسیده است که کم‌هزینه‌ترین و موثرترین شیوه برای ضربه‌زدن به اسلام حقیقی و رکن اصیل مقاومت و جهاد حقیقی علیه ظالمان، استفاده از گروه‌های تکفیری و وهابی است؛ وهابی‌هایی که تحت نام اسلام و تعالیم پیامبر اعظم (ص)، بزرگترین ضربات را بر پیکره جامعه اسلامی وارد کرده‌اند.                                              تخریب قبور ائمه مظلوم بقیع (ع) + تصاویر در ادامه ی مطلب
ادامه مطلب

طبقه بندی: اجتماعی، اخبار سیاسی، اخبار فرهنگی، اخبار و گزارش،

تاریخ : پنجشنبه 29 خرداد 1393 | ساعت 14 و 07 دقیقه و 30 ثانیه | نویسنده : گل محمدی (مدیر) | نظرات
تجمع چند نفری مقابل ورزشگاه آزادی در حالی انجام شد که سایت فدراسیون والیبال چند روز قبل با انتشار اطلاعیه‌ای «ممنوع» بودن ورود بانوان به ورزشگاه را اعلام کرده بود.
همزمان با برگزاری دیدار والیبال بین تیم‌های ملی ایران و برزیل در ابتدای هفته جاری، تعداد انگشت شماری از زنان مقابل در استادیوم آزادی تجمع کردند.

این تجمع چند نفری در حالی انجام شد که سایت فدراسیون والیبال چند روز قبل با انتشار اطلاعیه‌ای «ممنوع» بودن ورود بانوان به ورزشگاه را اعلام کرده بود.

ایسنا در این باره از قول تجمع‌کنندگان می نویسد: ما برای پیگیری حق خودمان در اینجا تجمع کرده‌ایم و می‌خواهیم خواسته‌هایمان را به مسئولان تصمیم گیرنده در این امر ابلاغ کنیم چرا که آن‌ها(مسئولان) گویی اعلام کرده‌اند که خانم‌ها تمایلی برای حضور در ورزشگاه ندارند و ما با این تجمع می‌خواهیم به آن‌ها بگوییم که زنانی هستند که تمایل دارند در ورزشگاه برای تماشای مسابقه حضور پیدا کنند.

گردانندگان تجمع چندنفره مقابل ورزشگاه‌آزادی را بشناسید+تصاویر

گذشته از این که آیا باید با حضور زنان در استادیوم‌های ورزشی موافقت شود یا خیر که البته تصمیم گیری در این خصوص بر عهده مسئولان و سیاست‌گذاران کشور است و در این مقال نمی‌گنجد، نکته تامل برانگیز این است که چگونه تنها چند ساعت پس از این تجمع، تصاویر آن سر از سایت‌ها و رسانه‌های ضدانقلاب در آورد؟

گردانندگان تجمع چندنفره مقابل ورزشگاه‌آزادی را بشناسید+تصاویر
تصویر سایت بی‌بی‌سی از این تجمع* گردانندگان تجمع چه کسانی بودند

شاید جالب باشد که بدانید لیدرهای اصلی این تجمع چند نفره از فعالان سیاسی و علاقه‌مندان به این حوزه هستند! چه آنکه؛ هویت اصلی این افراد ماهیت اهدافشان را بیش از پیش نمایان می‌کند.


* ژیلا بنی‌یعقوب از فعالان فتنه ۸۸ است که خرداد ۸۹ در جریان اغتشاشات پس از انتخابات به یک سال حبس و ۳۰ سال محرومیت از شغل روزنامه نگاری محکوم شد. وی پس از گذراندن دوران محکومیتش از زندان آزاد شد.

گردانندگان تجمع چندنفره مقابل ورزشگاه‌آزادی را بشناسید+تصاویر

* مریم قربانی‌فر (میرا) یکی از اعضای جبهه منحله مشارکت است که پس از فتنه سال ۸۸ به جرم اقدام علیه امنیت ملی و تبانی علیه نظام جمهوری اسلامی محکوم شد. وی نیز با پشت سر گذاشتن دوران محکومیتش آزاد شد.

گردانندگان تجمع چندنفره مقابل ورزشگاه‌آزادی را بشناسید+تصاویر

* عاطفه نبوی از فعالان فتنه ۱۳۸۸ است که در سال ۸۸ با یک تیم ۷ نفره دیگر در تهران دستگیر شدند ‏و پس از چندی به اتهام «اخلال در نظم عمومی» و «تبانی و اجتماع به قصد برهم زدن امنیت کشور» ‏محاکمه شد.‏

گردانندگان تجمع چندنفره مقابل ورزشگاه‌آزادی را بشناسید+تصاویر

* سولماز ایگدر در سال ۱۳۸۷ به دلیل اقدام علیه امنیت ملی به شش ماه ‏حبس محکوم شد.‏ وی در یادداشتی که در اختیار رسانه‌های ضدانقلاب قرار گرفت در مورد تجمع نوشت: امروز ما ‏هم زن بودیم و هم ایرانی و این برای جلوگیری از ورودمان به ورزشگاه کافی بود. حتی اگر فدراسیون ‏والیبال به دلیل ممانعت از ورود زنان زیر فشار از دست دادن میزبانی یا حتی حذف تیم ملی باشد. امروز ‏هم سهم زنان از تیم ملی، درهای بسته بود و «زن» بودن‎.‎

گردانندگان تجمع چندنفره مقابل ورزشگاه‌آزادی را بشناسید+تصاویر

* صبا شعردوست، یکی از حامیان جریان اغتشاش طلب فتنه و همسر میلاد فدایی است که در سال ۸۸ به دلیل همکاری با جریان‌های فمنیستی موسوم به جنبش زنان، ایجاد اختلاف میان اقوام ایرانی، سیاه نمایی، یاس آفرینی، القای بی‌اعتمادی، حمایت از بازداشتی‌های جریان فتنه و همکاری با رسانه‌های خارجی ضدانقلاب چون BBC و رادیو زمانه دستگیر شده بود. شعر دوست خبرنگار پارلمانی خبرگزاری ایلنا بود که به دلیل تحرکاتش علیه کشور، از ورود وی به مجلس ممانعت به عمل آمد.

گردانندگان تجمع چندنفره مقابل ورزشگاه‌آزادی را بشناسید+تصاویر

* شیوا نظر آهاری هم یکی از تجمع کنندگان مقابل ورزشگاه آزادی بود که چندسال تحت عنوان فعال حوزه حقوق بشر و کودکان کار فعالیت می‌کرد، در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ طی دو مرحله ۲۴ خرداد و ۲۹ آذر ۸۸ بازداشت شد. نظرآهاری به اتهام محاربه و تبلیغ علیه نظام و تجمع غیرقانونی به قصد برهم زدن امنیت ملی محکوم شده بود و پس از چندی با قرار وثیقه آزاد شد.

گردانندگان تجمع چندنفره مقابل ورزشگاه‌آزادی را بشناسید+تصاویر

گفتنی است این تجمع کنندگان مدتی پیش در جشن پیروزی تیم ملی فوتبال ایران و راه‌یابی این تیم به جام جهانی نیز مقابل در ورزشگاه آزادی تجمع کرده بودند.

گفتنی است پس از این جنجال برخی از بازیکنان تیم ملی والیبال ایتالیا که قرار است آخر هفته در تهران به مصاف ایران بروند در اظهارنظری سیاسی از این عده از بانوان خواستند که مقابل این شرایط مقاومت کنندطبقه بندی: اخبار سیاسی،

تاریخ : پنجشنبه 29 خرداد 1393 | ساعت 14 و 00 دقیقه و 36 ثانیه | نویسنده : گل محمدی (مدیر) | نظرات

تفسیر نور الثقلین / ج‏3 / 619 / [سورة النور(24): الآیات 55 الى 59] .....  ص : 616

220- فی تفسیر على بن إبراهیم و قوله:

 نزلت فی القائم من آل محمد علیه و على آبائه السلام.
تاریخ : چهارشنبه 28 خرداد 1393 | ساعت 14 و 55 دقیقه و 21 ثانیه | نویسنده : شمع | نظرات
سفیر اسبق ایران در شوروی افزود: این روزها طوری تبلیغ شده که گویی رفتن پرونده ایران به شورای امنیت و آغاز صدور قطعنامه‌های شورای امنیت محصول دوره آقایان لاریجانی و احمدی‌نژاد است درحالی که این تحریف تاریخ است. وقتی در آخر دوره آقای خاتمی، استراتژی اعتمادسازی شکست خورد، طرف غربی به تعهداتش عمل نکرد.

ادامه مطلب
تاریخ : چهارشنبه 28 خرداد 1393 | ساعت 14 و 46 دقیقه و 43 ثانیه | نویسنده : شمع | نظرات
گمان است که این دست سخنان احساسی و تبلیغاتی به درد همان جمع فعالان سیاسی و دانشجویان طرفدار شخص حجت الاسلام [با توجه به منطقی که در آنان سراغ نداریم!] می خورد وگرنه اتفاقا هیچ عقل سلیمی را قانع نخواهد کرد! مخصوصا اینکه نگاهی اجمالی به روحیه ی نقدناپذیری ایشان و رویه ای که در مواجه با مخالف در پیش می گیرند دقیقا عکس سخن ایشان را اثبات می کند!
به گزارش سرویس سیاسی پایگاه 598، حجت الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی اخیرا -در اولین سالگرد انتخابات 92- بیان نمودند که عقل سلیم به فکر فیلترینگ نیست!

ایشان در جمع دانشجویان و فعالان سیاسی کشور اظهار داشتند: " فکر می­ کنم بستن دریچه­ های اطلاعات و ارتباطات نتیجه ­ای معکوس می ­دهد و عقل سلیم به فکر فیلترینگ نیست."سوال:

آیا جمهوری اسلامی اطلاعات و ارتباطات مفید را فیلتر می کند؟ یا به عبارتی دیگر، آیا هر فیلترینگی قبیح است؟ اگر پاسخ منفی است پس چرا به صورت مطلق و بدون تقیید ذکر نموده اید؟

گمان است که این دست سخنان احساسی و تبلیغاتی به درد همان جمع فعالان سیاسی و دانشجویان طرفدار شخص حجت الاسلام [با توجه به منطقی که در آنان سراغ نداریم!] می خورد وگرنه اتفاقا هیچ عقل سلیمی را قانع نخواهد کرد! مخصوصا اینکه نگاهی اجمالی به روحیه ی نقدناپذیری ایشان و رویه ای که در مواجه با مخالف در پیش می گیرند دقیقا عکس سخن ایشان را اثبات می کند! چرا که جناب حجت الاسلام ید طولایی در ساکت کردن مخالف داشته و دارند! (کلیک کنید)

اگر ایشان مخالف فیلترینگ هستند در درجه ی اول نباید از فیلتر شدن سایت ها و وبلاگ هایی که در مخالفت با ایشان قلم میزنند ابراز ناخرسندی نمایند.

البته تجربه ثابت کرده مواردی از این دست (مثل تقبیح فیلترینگ) تا جایی مد نظر آقای هاشمی و همفکرانشان است که به سودشان باشد. همانگونه که در همان سخنرانی، به نقل از ایشان می خوانیم که: " احساسات جوانی و عقل سیاسی در 24 خرداد سال گذشته، روزی را خلق کرد که نا امیدی را از جامعه ایران برکند... حماسه سیاسی 24 خرداد تفسیر عملی آیه «یدخلون فی دین الله افواجاً» در زمان معاصر است... انتخابات 24 خرداد نتیجه آگاهی مردم است."

یعنی مردم در انتخاب های قبل ناآگاه و فاقد عقل سیاسی بودند! چرا که نه تنها چنان کلامی را پس از انتخابات 84 و 88 در تایید انتخاب مردم ندیدیم و نشنیدیم بلکه عملکرد ایشان دقیقا اثبات کننده ی ناخرسندی و بی احترامی نسبت به انتخاب مردم بود.


تاریخ : چهارشنبه 28 خرداد 1393 | ساعت 14 و 44 دقیقه و 44 ثانیه | نویسنده : شمع | نظرات
به گزارش پایگاه 598 به نقل از پارس، چندی پیش، كمال خرازی و علی اكبر ولایتی ماموریت یافتند تا در مورد تركیب شورای راهبردی روابط خارجی، فهرستی از افراد را معرفی نمایند كه در روزهای اخیر از میان اسامی معرفی شده در مورد حضور كمال خرازی، سعید جلیلی، احمد وحیدی، ابراهیم شیبانی، سید مهدی مصطفوی و محمد حسین طارمی جمع بندی صورت گرفته است.

شورای راهبردی روابط خارجی در چهارم تیر ۱۳۸۵ با حكم حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر معظم انقلاب با حضور علی‌اكبر ولایتی، كمال خرازی، محمد شریعتمداری، محمد حسین طارمی و علی شمخانی، تشكیل شد. ریاست این شورا هم بر عهده دكتر كمال خرازی وزیر اسبق امورخارجه در دولت های هفتم و هشتم قرار گرفت.

بر این اساس در دوره جدید، علی‌اكبر ولایتی، علی شمخانی و محمد شریعتمداری از تركیب شورا خارج و سعید جلیلی، احمد وحیدی، ابراهیم شیبانی و سید مهدی مصطفوی به آن اضافه می شوند در عین حال كمال خرازی و محمد حسین طارمی نیز ابقا خواهند شد.

علی اكبر ولایتی تلاش دارد حضور بیشتری در مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام داشته باشد.

كسب اطلاع كرد احتمالا در دوره جدید شورای راهبردی روابط خارجی نیز دكتر كمال خرازی همچنان ریاست آن را بر عهده خواهد داشت.

دكتر سعید جلیلی، پیش از این، دبیری شورای عالی امنیت ملی را بر عهده داشت و در حال حاضر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی است.

دكتر احمد وحیدی، وزیر دفاع سابق از اسفند ۹۲ ریاست كمیسیون سیاسی، دفاعی و امنیتی مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده دارد در عین حال كه مركز تحقیقات راهبردی دفاعی ستاد كل نیروهای مسلح ایران را نیز اداره می كند. به گزارش «پارس»، بر اساس خاطرات آیت الله اكبر هاشمی رفسنجانی، احمد وحیدی كه در زمان ماجرای مك‌فارلین مسوول اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود، گزارشی از موشك‌های هاگ ارسالی آمریكا به ایران در جنگ ایران و عراق را ارایه كرده بود.

ابراهیم شیبانی دارای دكترای اقتصاد را از دانشگاه ایندیانای آمریكا است. وی تا سال ۱۳۸۶، ریاست بانك مركزی را بر عهده داشت.

آخرین سمت دكتر سید مهدی مصطفوی، ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بود. در كارنامه وی، مسوولیت هایی چون سرپرست معاونت بین الملل دفتر مقام معظم رهبری و قائم مقام وزیر امور خارجه، رییس اداره سوم سیاسی وزارت امور خارجه، سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتریش و آلمان، دفتر نمایندگی دایم سازمان ملل در وین، یونید و آلمان، معاون پشتیبانی امور سیاسی وزیر امور خارجه مشاهده می شود.

محمدحسین طارمی آخرین عضو منصوب شورای روابط خارجی نیز تنها عضو روحانی آن به حساب می آید كه در مدرسه حقانی قم درس خوانده است. در دوره ای كه حضرت امام(ره) معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما را از نظارت ابوالحسن بنی صدر اولین رییس جمهوری اسلامی خارج و برای آن سرپرست مستقیم و مستقل تعیین كرد محمدحسین طارمی را به معاونت سیاسی صدا و سیما منصوب كردند. طارمی سپس به وزارت خارجه رفت و دو دوره سفیر ایران در چین و عربستان شد.

انتخاب اعضای شورای روابط خارجی مانند دوره قبل، نشان از كابینه ای كامل دارد:
یك چهره نظامی (وحیدی)، یك چهره اقتصادی (شیبانی) و یك چهره سیاسی(جلیلی) یك چهره فرهنگی(مصطفوی) كه همگی در كنار «طارمی» و «خرازی» سابقه ای در سیاست خارجی دارند.

در زمانی كه خرازی، وزیر خارجه بود، حسن روحانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و مسوول پرونده هسته ای ایران بود كه این دو ارتباط نزدیك و دوستانه ای با هم داشتند.

چنین ساختاری در نظام های سیاسی دیگر نیز وجود دارد. به طور مشخص در ایالات متحده آمریكا از سال ۱۹۲۱، شورای روابط خارجی آمریكا شكل گرفت كه مقر آن در نیویورك قرار دارد و دفتری نیز در واشنگتن دارد.به گزارش «پارس»، این شورا مجله دوماهانه ای با عنوان FOREIGN AFFAIRS نیز منتشر می كند كه نویسندگانی مانند ساموئل هانتینگتون و فرانس فوكویاما دارد.

شورای روابط خارجی آمریكا عملاً نهادی فرادست است كه فراتر از شورای امنیت ملی و وزارت امور خارجه سیاست های كلان نظام سیاسی آمریكا را تعیین می كند، گرچه در امور اجرایی دخالتی ندارد اما سیاست عملی را با سیاست نظری پیوند می زند.


تاریخ : چهارشنبه 28 خرداد 1393 | ساعت 14 و 41 دقیقه و 32 ثانیه | نویسنده : شمع | نظرات
نگاهی به وبلاگ‌ها و سایت‌های افراد عادی نشان می‌دهد کسی حاضر به تعریف و تمجید آنچنانی از خود نیست و شاید سایت هاشمی جزو معدود هموطنان و چهره‌های سیاسی باشد که برای او صفت می‌سازد و از طریق سایتاش به انتشار آن می‌پردازد. اینها توصیف‌های سایت خود او درباره خودش هست! اینکه چه اتفاقات و عواملی موجب می‌شود که سایت فردی به تجلیل از شخصیت خود او بپردازد، نیازمند بررسی‌هایی دیگر دارد.
 سرویس سیاسی پایگاه 598 - «آیت‌الله، آیت‌الناس شد... باز هم حرفی نو با خود آورده؛ آخوند متفاوتی که هرگز کهنه نمی‌شود... او هنوز نقطه امید و اتکای مردم و مسئولان در بحران‌های داخلی و خارجی است... آغوش آیت‌الله باز است... فقط او می‌تواند کشور را از این گردنه سخت عبور دهد... چه‌قدر راهکارهایش هنوز راهگشاست... فهم تاریخی آیت‌الله سال‌های زیادی را می‌طلبد... او کوه یخی است که امروز فقط قله‌اش پیداست... این پیر سیاست و این روحانی متفاوت با خود چه گنجی دارد که تمام نمی شود.»

اینها جملاتی است که هیچ‌کس درباره علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی نگفته است. اینها توصیف‌های سایت خود او درباره خودش هست! اینکه چه اتفاقات و عواملی موجب می‌شود که سایت فردی به تجلیل از شخصیت خود او بپردازد، نیازمند بررسی‌هایی است که ارتباطی با این نوشته ندارد و قطعا روان‌شناسان می‌توانند به آن پاسخ دهند. اما حاصل جست‌وجوها و تحقیقات رسانه‌ای یک خبرنگار این است که هیچ چهره سیاسی به اندازه هاشمی رفسنجانی به تجلیل و تحسین خود نپرداخته است.نگاهی به وبلاگ‌ها و سایت‌های افراد عادی و عامه مردم نیز نشان می‌دهد کسی حاضر به تعریف و تمجید آنچنانی از خود نیست و شاید سایت هاشمی رفسنجانی جزو معدود هموطنان و معدود چهره‌های سیاسی باشد که برای او عنوان و صفت می‌سازد و از طریق سایت اطلاع‌رسانی‌اش به ترویج و انتشار آن می‌پردازد.

 آخوند متفاوت

رییس دولت‌های پنجم و ششم جمهوری اسلامی ایران که در دوران مختلف زندگی خود عقاید و اظهارات متفاوت و گاه متضاد و متناقض داشته است، اکنون به دنبال ساختن چهره‌ای متفاوت از خویش است و سایت اطلاع‌رسانی‌اش نیز اصرار دارد که او یک آخوند متفاوت است. هاشمی یکبار در روز سه‌شنبه دهم اردیبهشت 1392 این مطلب را تیتر سایت خود می‌کند و جالب است که یک سال بعد ﴿دوشنبه یکم اردیبهشت 1393﴾ مجددا این تعبیر را در سایت خود به کار می‌برد. تلاش برای منجی نشان دادن خود و تحسین از شخصیت خویش به عنوان یک ناجی عمومی، موضوع دیگری است که در سایت هاشمی رفسنجانی بارها با آن مواجه می‌شویم. گویا رفسنجانی در پروژه تعریف و تمجید از خویشتن، بر سر مردم جامعه منت نیز می‌گذارد. به طور مثال سایت هاشمی در خاطره‌ای از 28 فروردین 1392 آورده است: آقای هاشمی! صدای سوختن آرزوهای مردم را نمی‏شنوی؟ وارونگی آرمان‌ها را می‏‌بینی و کاری نمی‏‌کنی! مگر همیشه نمی‏‌گفتی که آبرو برای مردم می‏‌دهی؟ جان برای انقلاب می‏‌دهی؟ چه نشسته‏‌ای؟ (سایت هاشمی، یکم اردیبهشت 1393)

 هاشمی‌سازی شود!

رفسنجانی در جای دیگری تاکید بر هاشمی‌سازی می‌کند و معتقد است که برای عبور از بن‌بست‌ها باید افرادی مانند وی تولید شوند: «چرا باید فقط در بن‌بست‌ها دنبال آقای هاشمی بیاییم. آخر نقش آقای هاشمی در تولید این بن‌بست‌ها چه بوده که حالا باید دوباره بن‌بست‌شکنی بکند؟ آخر چرا از گذشته‌ها درس نمی‌گیریم؟ چرا به دنبال هاشمی‌سازی نیستیم و فقط هاشمی می‌خواهیم.» (17 فروردین1392)

هاشمی رفسنجانی همچنین بدون استناد به هیچ فایل صوتی معتبر مدعی می‌شود که مردم به او التماس می‌کنند آقای هاشمی! تو را به خدا ما را نجات بده. هجدهم اردیبهشت 1392 بود که سایت هاشمی به نقل از مردم نوشت: «آقای هاشمی! شما حتماً از درد دل‌های ما خبر دارید. چشم امید میلیونها نفر امروز شما هستید. می‌دانم نفع شخصی شما در نیامدن است. شمایی که دیگر نیازی به قدرت و شهرت ندارید. نیازی به کسب جایگاه ریاست جمهوری ندارید. اما آقای هاشمی ، یادتان باشد شما به دعای خیر مردم همیشه محتاجید. دعای خیر این مردم پاداش آمدن شماست.»

 او اصلا لنگه ندارد

یا این مطلب در سوم اردیبهشت 1392: «آقای هاشمی! مردم به کمتر ازشما رضایت نمی‌دهند... آقای هاشمی! هر چه هست از ماست که بر ماست. توصیه های شما را نشنیدیم و به دام افراط ها و تفریط ها افتادیم که نتیجه اش شد وضع امروز... شما نادر هستید از سه جهتِ مدیریت، نبوغ و بهره هوشی...»در سایت هاشمی، منت‌های زیادی بر سر مردم گذاشته می‌شود و به جز مصادیق مذکور، می‌توان به موارد دیگری نیز اشاره کرد؛ جایی که هاشمی خود را به خاطر ناجی بودن برای مردم تحسین می‌کند. هفته کارگر امسال بود که این سایت در توصیف حال و هوای ایام انتخابات نوشت: «عجب روزهای بزرگی بود آن روزها. روزهای دلواپسی مردم. روزهای تصمیم بزرگ هاشمی. روزهای خود را شکستن و امید مردم را دیدن. و نیز آنجا که می‌گوید: مردم با آمدن من امید پیدا کرده‌اند... دست به کاری زنم که غصه سرآید.» (سایت هاشمی، 29 اسفند 1392)

 نتیجه انتخابات را عوض کردم

رفسنجانی از اردیبهشت 92 با عنوان اردیبهشت دلواپسی مردم یاد می‌کند چرا که بنا به ادعای وی، مردم از حضور هاشمی در انتخابات مطمئن نبودند. هاشمی اما اردیبهشت 1393 را اردیبهشت امید مردم می‌داند و می‌گوید: «انتخاباتی که نتیجه‌اش را آمدن هاشمی عوض کرد!» (سایت هاشمی، 18 اردیبهشت1393)

همچنین یکم اردیبهشت امسال در سایت هاشمی ضمن توصیف وی با عنوان کهنه‌سرباز انقلاب، آمد: «پارسال همین موقع‏ ها بود که همه آنقدر آمدند و رفتند و گفتند و گفتند و گفتند و ... تا آن عصر بهاری ماندگار در تاریخ ایران از راه رسید. عصر بیست‏ و یکم اردیبهشت 92 بود که کهنه‌سرباز انقلاب دوباره آستین همت بالا زد... تا پرچم سبز امید ملتی را به تدبیر حضورش بر افرازد. آیت‏ الله در سال 92 آیت‏ الناس شد. آبرو وانهاد و عزت از مردم گرفت»

یا این مطلب در هجدهم اردیبهشت 1392: «این هم از آن کارهاست که فقط از آقای هاشمی بر می‌آید. حالا که هیچ کس حاضر نیست از اتفاقات این 8 ساله عذر بخواهد حداقل هاشمی هست تا از مردم دلجویی کند»

 تصمیمی به بلندای سرنوشت یک ملت !

هاشمی خود را یک ملت می داند اساسا ملت را مخدوم خود می داند. وگرنه سایت او اینچنین در رثای او به پاچه خواری روی نمی آورد و ملت را رهین منت او نمی ساخت.

هاشمی در پروژه تعریف و تمجید از خویشتن، به هرشیوه‌ای که بتواند از مردم هزینه می‌کند. به تازگی فیلمی از ثبت نام هاشمی رفسنجانی در انتخابات سال 1392 روی سایت وی قرار گرفت با این شرح: «این فیلم چند دقیقه‌ای یکی از معدود تصاویر بجامانده و منتشر نشده از آن دقایق سرنوشت ساز است. دقایقی که هر چند در نگاه اول کوتاه به نظر می‌رسد ولی شاید تاثیر آن به بلندای تغییر سرنوشت آینده یک ملت و یک کشور ! باشد. سایت هاشمی، یازدهم خرداد 1393 یعنی حتی هاشمی بر سر آیندگان نیز منت گذاشته است. جالب است که در ادامه این متن آمده: اثبات این ادعا هم بماند برای قضاوت آیندگان و تاریخ (سایت هاشمی، یازدهم خرداد 1393)

 اصلا من صادق ترین آدم روی کره زمین ام!

سایت هاشمی حتی از حالت چهره وی نیز تعریف می‌کند: «می‌گویند صورت سیاستمداران باید سنگی باشد تا لو نرود، ولی آقای هاشمی قطعاً از این موضوع استثناء‌ است. اشک‌ها و لبخند‌های هاشمی صادقانه‌اند. مثل سیاستش.» (سایت هاشمی، 21 فروردین 1392)

در همین مطلب به نقل از میهمانان هاشمی آمده است: «آقای هاشمی! شأن ریاست جمهوری اسلامی را برگردانید»

میهمانان هاشمی اعم از کارگران، نخبگان و افراد دیگر در حقیقت ابزاری هستند برای اینکه خبرنگار ویژه سایت هاشمی بتواند با استفاده از آن ابزار، به تحسین، تعریف و توصیف هاشمی بپردازد. توصیف نوع نشستن، گفتار، لبخند، حالت صورت، حرکت دست‌ها، و حتی برنامه‌های شخصی و خصوصی هاشمی. به طور مثال ذیل تیتر آخوند متفاوتی که هرگز کهنه نمی‌شود آمده است: «اعتدال هاشمی پویاست. مثل نگاهش به فقاهت، مثل نگاهش به سیاست، مثل نگاهش به دنیا... آیت‌الله 78 ساله، هنوز روزانه حداقل 10 ساعت کار مفید و 2 ساعت مطالعه دارند. ورزش هم که جزء ترک‌ناپذیر زندگی ایشان شده. این نظم و سیاق خاص زندگی آیت الله عمری دراز دارد. ازابتدای انقلاب تا امروز.» (سه‌شنبه دهم اردیبهشت 1392)

 من من و باز هم من...

این تیتر، مصداق دیگری از نوع فعالیت سایت هاشمی است: «هاشمی بوی مجلس در راس امور می‌دهد.» (چهاردهم آبان 1391) در متن آن نیز آمده است: «دیدار نمایندگان ادوار مجلس با آیت‌الله بوی مجلس می‌دهد. زنده‌کننده خاطره اولین رئیس مجلس شورای اسلامی. رئیس متنوع‌ترین مجلس تاریخ نظام. مجلسی که هم خود در رأس امور قرار گرفت و هم رئیس آن قبلا... و در ادامه همین مطلب آمده: حضار جلسه می‌خواهند بیشتر بدانند. آیت‌الله توضیح زیادی نمی‌دهند. گویی برخی حرف‌ها را برای وقت مناسبش کنار گذاشته‌اند... هشدارها و راهکارهای آیت‌الله دوباره از راه می‌رسند. رسم آیت‌الله از ابتدای انقلاب هشدار بدون راهکار نبوده و نیست. هم هشدار جبران اشتباهات می‌دهند و هم راهکار آن را پیش رو می‌گذارند. آیت‌الله اهل دیدید گفتیم نیست. آیت‌الله اهل چه باید بکنیم است. آیت‌الله اهل عبور است هم عبور از بحران هم عبور از جفاها. آیت‌الله از راهکارها که می‌گویند. یادی دوباره هم از نمازجمعه 26 تیر 88 می‌کنند. چقدر راهکارهایشان هنوز کارگشاست...»

و این مطلب اینچنین به پایان رسیده است: «نگرانی‌ها پابرجاست. چه کسی می‌تواند کشور را از این گردنه سخت عبور دهد؟»

 آیندگان مرا کشف می‌کنند

عبارت‌سازی و خلق توصیف درباره شخصیت هاشمی رفسنجانی هرچند به شدت در سایت وی پیگیری می‌شود اما جامعه و حتی همفکران هاشمی نیز استقبال چندانی از این واژه‌سازی‌ها نداشته‌اند. سایت وی آنقدر در این توصیفات غرق شده که حتی هاشمی را به کوه یخی تشبیه کرده که اکنون فقط قله‌اش پیداست و آیندگان، مابقی او را کشف خواهند کرد! به عبارت دیگر، نسل کنونی و امروزی از درک شخصیت والای او به گفته سایتش محروم و بی‌نصیب است. یک مصداق قابل توجه برای خودستایی و تعریف از خویشتن در سایت هاشمی، مربوط به مطلبی است که هجدهم آذرماه 1391 منتشر شد. تیتر این بود: «چرا هاشمی از تاریخ نمی‌ترسد؟» و در متن آن آمده: «اندیشه آیت‌الله از همان آغازین روزها متفاوت بود... نگاهش تاریخی بود و تحلیلش مستند... نگاه ایشان از همان روزهای اول متفاوت بود. حتی در نگاه تاریخی.... تجمیع این جهات در آیت‌الله پدیده ویژه‌ای تولید نموده... نقش خود آیت‌الله در دوران ابتدای انقلاب خیلی برجسته است. کمی که حرف‌ها جلو می‌رود. نگاه ژرف و عمیق ایشان بیشتر نمایان می‌شود. نگاهی که باز هم روی در اقناع دارد. اقناع جوانان. اقناع آینده‌سازان نظام... ‌فهم تاریخی آیت‌الله سال‌های زیادی را می‌طلبد. کوه ‌یخی ‌است که امروز فقط قله‌اش پیداست. سالیان دراز لازم است تا این پدیده روحانیت را تاریخ گواهی دهد.»

هاشمی رفسنجانی این روزها در حالی که پا به دهه نهم زندگی‌اش می‌گذارد در تلاش است تا به جامعه امروز ایران گوشزد کند که کسی قدر من را ندانست اما آیندگان با کشف ابعاد نهفته شخصیتی‌ام، به ارزش و قدر من پی خواهند برد. هاشمی می‌خواهد وعده بدهد که افرادی او را کشف می‌کنند!

 من چه گنجی دارم؟

از سوی دیگر هاشمی رفسنجانی قصد دارد در سایت خود به دیگران اثبات کند که افرادی که در محضرش نشسته‌اند، با شنیدن سخنانش متعجب می‌شوند و البته وی را تحسین می‌کنند.

این موضوع در سایت هاشمی به وفور یافت می‌شود اما به طور مثال می‌توان به مواردی اشاره کرد. هاشمی حرف مهمی به جوانان می‌زند. نخبگان جوان با شنیدن این جمله کمی جابجا می‌شوند!

در این مطلب حتی شان و منزلت نخبگان نیز رعایت نشده است. آیا افراد نخبه واقعا با شنیدن جمله‌ای از هاشمی، علم تازه‌ای یافته‌اند و مجبور به جابجا کردن خود شده‌اند؟!
در ادامه همین مطلب، حتی به لب‌خوانی نخبگان پرداخته شده است: «یاد واگویه‌‏های پارسال میهمانان می‏‌افتم. در بهار92 و روزهای قبل از انتخابات، میهمانان آیت‌‏الله بعد از هر دیداری بهم می‏‌گفتند خدا کند هاشمی بیاید! جالب است که امروز در بهار 93 نخبگان جوانی را می‏‌بینم که بهم می‏‌گویند خدا کند هاشمی بماند!»

یا این مثال: «پاسخ آیت‌الله حضار را کمی شوکه می‌کند... در این لحظات وقتی به چشمان اساتید تاریخ نگاه می‌کنم تحسین و تعجب را یک جا می‌بینم!» (18 آذرماه1391)

همچنین این مطلب: جلسه که تمام می‌شود در راهروهای مجمع شور و نشاط عجیبی ست... جمعی از میهمانان در گوشه ای بحث داغی دارند. نزدیک می‌روم. یکی می‌گوید و دیگران تاییدش می‌کنند. می‌گوید حماسه ای در انقلاب سراغ ندارم که هاشمی در آن سهمی نداشته باشد. درست است که خود آقای هاشمی چیزی نمی‌گویند ولی ما که می‌دانیم... این پیر سیاست و این روحانی متفاوت با خود چه گنجی دارد که تمام نمی شود؟» (سایت هاشمی، سوم اردیبهشت 1392)

 سرشت اشرافیت گرا

اگر بگذریم از آنکه در قرآن کریم آمده است: او نسبت به شما از همه آگاهتر است، از آن هنگام که شما را از زمین آفرید و در آن موقع که بصورت جنین‌هایى در شکم مادرانتان بودید، پس خودستایى نکنید، او پرهیزگاران را بهتر مى‏شناسد. (سوره نجم، آیه 32)

و به فرموده علی (ع): زشت‏ترین راستى، ستایش کردن مرد است بر نفس خود. (غررالحکم، ج 2، ص 388، ح 2942- میزان الحکمه، ج 10، ص 445) اما نمی توانیم از آن درگذریم که اینهمه خود ستایی و خود تحسینی ناشی از روحیه ای است که در دین و عرف و عقل به شدت مورد نکوهش واقع شده است. این خود ستایی ها در حالی است که دوری جستن مردان بزرگ روزگار از تحسین دیگران و حتی ممانعت از نقل مزایا و سجایای واقعی - و نه دروغین و تصنعی- باعث می شود که هیچ گاه حتی آرزوی قرار گرفتن نام خودستایان در کنار بزرگان را نیز به دست نیاورند.

مهدی جابری


تاریخ : چهارشنبه 28 خرداد 1393 | ساعت 14 و 32 دقیقه و 35 ثانیه | نویسنده : شمع | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.

تعداد کل صفحات : 4 :: 1 2 3 4